הכל על ימי חופשה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

מי קובע מתי יוצא העובד לחופש?  איך מחשבים פדיון ימי חופשה? מתי משלמים? 

על פי חוק מי שקובע את מועד היציאה לחופשה הוא המעסיק, אין לעובד זכות לצבור ימי חופשה ו/או לקבלם בשווה כסף אלא בהסכמת המעסיק. המעסיק יעניק את החופשה על פי חוק בחודש האחרון של שנת העבודה בגינה ניתנת או בהסכמת הצדדים במועד אחר.  יחד עם זאת המציאות מכתיבה התנהלות קצת שונה – כפייה או אי הסכמה לעניין זה מול העובד יכולה לגרור התמרמרות מצידו ואף התפטרות, כאשר ההיצע נמוך הרבה מהביקוש, כדאי לנסות ולשמור על עובד שמרוצים ממנו.

מאחר ומס' ימי החופשה להם זכאי העובד השתנה במהלך החצי השנה האחרונה מעסיקים רבין לא יודעים כיצד לחשב פדיון ימי חופשה  – אז בואו נעשה סדר בדברים.

כאשר מחשבים לעובד ימי חופשה לפדיון יש לבחון כל תקופה בנפרד – 

עד יוני 2016 העובד צבר 1 יום חופשה לפדיון עבור כל חודש עבודה.

מיולי ועד דצמבר 2016 צבר העובד 1.08 ימי חופשה לפדיון עבור כל חודש עבודה

מינואר 2017 ועד היום העובד צובר 1.16 ימי חופשה לפדיון עבוד כל חודש עבודה.

חשוב לדעת כי אמנם הזכאות מחושבת פר תקופה אך התעריף לתשלום הוא התעריף העדכני ביום ההתחשבנות – כלומר בבואך לחשב פדיון ימי חופשה לעובד כיום תשלם לפי תעריף עדכני של 212ש"ח ליום (לפי שכר מינימום של 5300ש"ח).

החוק מתיר לשלם רק את רכיב ההבראה בתשלום החודשי, ולכן יש להתחשבן עם העובד לגבי ימי חופשתו במרוכז, לאפשר לו למממש את הימים או חלק מהם, ואת השאר לצבור לחופשה ארוכה יותר (עד 3 שנים צבירה). לפדות את ימי החופשה שעומדים לזכותו בכסף יוכל העובד רק בתום יחסי עובד-מעביד.

יש לנהל רישום מדוייק של ימי החופשה ולהחתים את העובד על  יציאה לחופשה.

מעסיקים בעלי חוק סיעוד זוכים להשתתפות חברת הסיעוד בתנאים הסוציאליים על חלקם היחסי בהעסקה.

פדיון ימי חופשה נעשה אך ורק בסיום יחסי עובד מעביד , מעסיקים שישלמו שנה בשנה לעובדים זרים שאינם יוצאים לחופשה ואינם מנצלים את החופשה, וזאת במטרה לא לצבור תשלום גדול יותר ליום סיום העסקה- עוברים על הוראות החוק! והם מסתכנים בתשלום כפול-גם בסיום כל שנת העסקה וגם במועד גמר חשבון בסיום יחסי עובד מעביד מכל סיבה שהיא.

מעסיק יכול לחייב עובד לצאת לחופשה שנתית גם בניגוד לרצונו על מנת שלא יצבור ימי חופשה אלא ינצלם בפועל.

חוק חופשה שנתית מגביל גם את כמות ימי החופשה שעובד יכול לצבור במידה ולא ניצלם בפועל- חייב לנצל 7 ימים בכל שנה קלאנדרית ואת היתרה לצבור לשנתיים הבאות בהם מועסק.

על כן בעת פדיון ימי חופשה שנתית במועד סיום העסקת העובד יש לפדות את ימי החופשה להם זכאי העובד בשנת העסקתו הנוכחית בצירוף הימים שצבר על פי חוק וותק בשלוש השנים הקלאנדריות שקדמו לה.

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

אישור הלוואה לעובד הזר

בין המעסיק הסיעודי לעובד הזר המטפל בו נרקמת מערכת יחסים , לעיתים ההתנהלות דומה מאוד לזו של בני משפחה. הקרבה בין העובד ומעסיקו מאפשרת בקשות

קרא עוד >

עבירות מצד העובד

אנו נתקלים רבות במקרים בהם העובד הזר המטפל במטופל, לרוב חסר הישע, פוגע בו בצורה כזו או אחרת. ישנם מקרים חמורים בתקשורת לאחרונה על מקרי מוות

קרא עוד >

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!