הריון והעובדת הזרה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

העובדת שלי נכנסה להריון – מה אני עושה?


בהחלט עוד אחת מהבעיות שהחוק הנוכחי לא נותן מענה. למרבה הצער אין שוני בדיני עבודת נשים לעובדת ישראלית בהריון לבין עובדת זרה בהריון.

הבעיה היא שבניגוד לעובדת ישראלית בהריון עובדת זרה (בענף הסיעוד) בהריון כבר מהשלבים הראשונים של ההריון כבר לא כשירה לביצוע עבודתה (במרבית המקרים).

החוק לא נותן מענה לכך ולא מאפשר למעסיק לפטרה, שכן חוקי המגן לא
מאפשרים זאת (בדומה לעובדת ישראלית).

הדרך היחידה היא לפנות לממונה על עבודת נשים במשרד התמ"ת
ולבקש היתר לפיטוריה – או אז צריך להוכיח שמפטרים אותה לא בשל הריונה – וזו בדיוק
הבעייה !

בעיה נוספת נוצרת שהעובדת הזרה יולדת ויוצאת לחופשת הלידה שלה, היא
לא משוחררת מההיתר שלה . או אז זה מאלץ את המשפחה לקחת עובדת מחליפה ללא היתר, שכן לא יקבלו היתר נוסף לכל התקופה של חופשת הלידה.

אפשר אומר שהמסקנה ידועה מראש גם בענין זה חייבים לחוקק חוק
עובדים זרים בסיעוד וליתן מענה דחוף גם לענין זה. לדוגמא עובדת בהריון שאינה מסוגלת לבצע את עבודתה בזמן ההריון תפוטר (אפילו תוך תשלום פיצויים) ותפנה את ההיתר לעובדת אחרת.

נכון שיש כאן בעייתיות בלמצוא את דרך המלך באיזון האינטרסים – מחד לאפשר לעובדת כאישה להרות (זכות בסיסית ויסודית) ומצד שני לא להותיר את המעסיק הנסעד ללא תמיכה או תמיכה בכסף נוסף שאין לו….


לסיכום 
לא ניתן לפטר עובדת בהריון ללא קבלת היתר משר התעשייה, המסחר והתעסוקה, באם עבדה ברציפות אצל אותו מעסיק 6 חודשים ומעלה. אם הסיבה לפיטורים אינה קשורה בהריון יש סיכוי טוב וסביר כי היתר לפיטוריה ינתן על ידי השר, אולם כל מקרה ייבחן  לגופו. ניתן להעסיק עובדת מחליפה על חשבונך בזמן החופשה, אולם בפועל קשה מאוד להשיג מחליפה כזו , גם התאגיד מתקשה בכך, כיוון שעובדות זרות אינן מעוניינות בעבודה לתקופה קצרה. לכן, לצערנו, רוב המעסיקים מוצאים עובדת זמנית זרה או ישראלית, ששכרן גבוה יותר. האינטרסים של המעביד, לצערנו, אינם נשמרים כלל. במקרים כגון אלו המדינה אינה נותנת מענה הולם. זו בעיה מאוד גדולה בסיעוד , אשר הקו למעסיק התריע ומתריע עליה רבות.

 לעוד פרטים בנושא הריון ולידה של עובדת זרה  

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

אישור הלוואה לעובד הזר

בין המעסיק הסיעודי לעובד הזר המטפל בו נרקמת מערכת יחסים , לעיתים ההתנהלות דומה מאוד לזו של בני משפחה. הקרבה בין העובד ומעסיקו מאפשרת בקשות

קרא עוד >

עבירות מצד העובד

אנו נתקלים רבות במקרים בהם העובד הזר המטפל במטופל, לרוב חסר הישע, פוגע בו בצורה כזו או אחרת. ישנם מקרים חמורים בתקשורת לאחרונה על מקרי מוות

קרא עוד >

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!