חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

זכותון למעסיק

זכותון למעסיק – הזכות להעסיק עובד זר

אם אתה זקוק לעזרת אדם אחר בביצוע פעולות היום-יום או להשגחה בבית למען בטיחותך  – בדוק את זכאותך לגמלת סיעוד.

  • יש למלא את טופס התביעה לגמלת סיעוד ולהגישו למוסד לביטוח לאומי.
  • הזכאי לגמלה יבחר שירותים המתאימים לו : טיפול בביתו, ביקור במרכז יום, אספקת מוצרי ספיגה, אספקת משדר מצוקה ושירותי כביסה.
  • כדי לקבוע את מידת התלות של המבקש, יבקר מעריך מטעם הביטוח הלאומי בבית המבקש ויבדוק את יכולת התפקוד שלו.

 עוד פרטים במדריך למעסיק

משרת הסיעוד כמשרת אמון

משרת העובד הזר בסיעוד הוגדרה כ"משרת אמון" על ידי בג"ץ בהרכב של 7 שופטים.

המשמעות היא נוכחות 24 שעות של העובד בבית המטופל, כאשר העבודה בפועל והתשלום עבורה הינה כמשרה מלאה: 8 שעות עבודה בפועל והשאר נוכחות והשגחה. בתביעה עבור שעות נוספות מצד העובד, עליו יהיה להוכיח בראיות שעבד יותר מ-8 שעות ברציפות בפועל כדי להיות זכאי לתשלום עבור שעות נוספות.

אולם במקרה של עובד סיעוד המתגורר בבית המעסיק, קשה לקבוע ולפקח על שעות העבודה שלו בפועל. בתי המשפט חלוקים בשאלה זו, אשר על כן כל מקרה לגופו ויש להיעזר בייעוץ משפטי.

עשה ואל תעשה בהעסקת עובד זר

  • לפני תחילת העסקה, חשוב להגדיר את ציפיותיך ולתאם עמדות מול העובד הזר. כמו כן יש לעגן זאת על ידי חוזה עבודה ביניכם – הגדירו מראש מה אתם מצפים מהעובד מבחינת תחומי פעילותו ואחריותו, וכך תימנעו מאי הבנות.
  • עליך כמובן להסתמך על חוקי העבודה הנהוגים במשק ולפעול לפיהם בשל אחריותך כמעסיק – חוזה שינוסח לא לפי רוח החוק אינו קביל.
  • לדוגמא במידה והנך רוצה שהעובד יעזור בארוחות יום שישי, עליך לתאם זאת מולו כחלק מהחוזה בראשית ההעסקה כדי להימנע מעימותים ודרישות בהמשך. דוגמא נוספת: במידה והעובד מבקש להתקין אינטרנט בבית המעסיק, הטבה זו תלויה ברצון הטוב של המעסיק והיא זמנית. במידה ויימצא על ידך שגלישה ברשת פוגעת בעבודת המטפל, תוכל להפסיקה מיידית וזה לא ייחשב להרעת תנאים.
  • חשוב להחליט באם להעסיק את העובד ביומו החופשי או לא – מידע שיעזור לך להחליט הוא עצם העובדה כי כל תשלום הניתן באופן קבוע לעובד מהווה חלק מהשכר לתחשיב תנאים סוציאליים. אם העובד  מועסק גם בסופי שבוע שכרו יעמוד של 150 אחוזים.


עוד מידע על העסקת עובד חדש

 

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

לרישום לתאגיד

מלאו את הפרטים הבאים לקבלת סיוע ברישום לתאגיד

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!
זמנית השירות אינו זמין.
ניתן לרכוש ייעוצים תחשיביים וגמרי חשבון.