חוות דעתו של היועץ המשפטי לחוק פנסיה חובה

פנינו ליועץ המשפטי שלנו, על מנת להתייחס לסוגיית פנסיה חובה לעובד הזר.

להלן תגובתו המקצועית מיום 12/08/2013  –

"הנדון: חוות דעת פנסיה חובה 

המסגרת הנורמטיבית של צו ההרחבה לחוק פנסיה חובה (או בשמו השגיר חוק פנסיה חובה).

ההסכם הקיבוצי, וצו ההרחבה משנת 2008 עומדים בפני עצמם. אני סבור כי הם ברוח קידמת זכויות האדם, אולם אין תימוכין מובהקים להעתקת צו ההרחבה ממדינה אחרת. אולם מבדיקה שערכתי לטעמי, צו ההרחבה מידתי ועומד במבחן החוקיות. כך בעניין 2801/02 גודווין ואח' נגד מלון ברזיה ואח' קבע בית המשפט כי צו ההרחבה הינו חוקתי והעובדים זכאים להפרשי פנסיה, שם נקבע אף כי הנתבעת תחויב בפיצוי בגין אי הפרשות לפנסיה כדין.

דרך ההפרשה וזמן הפירעון. אכן עמדת התמ"ת היא כי הקופה/קרן תיפדה רק עם עזיבת העובד את ישראל, זאת מאחר ותכלית החוק היא לאפשר רשת פנסיונית-סוציאלית ולא הגדלת קרן השכר, אם כבר להיפך. לאור זאת גם עמדתי היא כי לטובת העובד יש לפתוח קרן פנסיה/קופת גמל ולהפריש האחוזים המקובלים, כאשר מסבירים לעובד את הדברים ומחתימים אותו על חוזה המסביר זאת. למרות האמור לעיל, הכסף הנמצא בקרן שייך לעובד. לפיכך המעסיק צריך לשחרר הכסף עם סיום העבודה, באם העובד בוחר למשוך הכסף עם סיום העבודה, בסמכותו.

למרות האמור לעיל, מאחר ואני מודע לקושי בפתיחת קופת גמל/קרן פנסיה עבור עובד זר לתקופה של מספר שנים קטן יחסית. אני מודע למאמצי הממשלה לפתוח חשבון/קרן מקפת לכלל העובדים הזרים אליהם יופרשו הסכומים בהתאם. לאור קושי זה עמדתי היא כי ניתן למרות האמור לעיל, לבצע ביצוע הפרשות בקירוב, אם בחברת ביטוח ואם בתכנית חיסכון בבנק, הכל בהסכמת העובד ובידיעתו".


 האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

גמלת סיעוד למקבלי רנטות

גמלה חודשית ליוצאי  רומניה, לוב, תוניס, בולגריה ומזרח אירופה: גמלה חודשית לכל החיים ליוצאי רומניה, לוב, תוניסיה, בולגריה ושאר יוצאי מזרח אירופה ממשרד האוצר בישראל

קרא עוד >

משרת אמון ,מהי?

עודכן לאחרונה 08/12/21 בג"ץ, בהרכב של 7 שופטים הגדיר את משרת הסיעוד כמשרת אמון. המשמעות של זה הינה נוכחות 24 שעות של העובד בבית המטופל,

קרא עוד >

לרישום לתאגיד

מלאו את הפרטים הבאים לקבלת סיוע ברישום לתאגיד

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!
זמנית השירות אינו זמין.
ניתן לרכוש ייעוצים תחשיביים וגמרי חשבון.