תנאים מקדימים להעסקת עובד זר

עוברים להעסקה בלעדית (גמלה בכסף)? מתחילים להעסיק עובד זר? מחליפים עובד אחד באחר?

אז בואו נעשה סדר בדברים:

חוזה להעסקת עובד זר

בכל העסקה, פרטית או בחברה, חובה לערוך חוזה העסקה לפי הלך החוק. גם מעסיקים עובד ישראלי שעתי (כמו מנקה בבית), עובד ישראלי גלובלי (כמו עובד במשרת מנהל עסק פרטי) או עובד זר (כמו מטפל/ת סיעודי/ת), על כולם חלה חובת ההחתמה על חוזה העסקה הדדי והגון.

על החוזה להיות מסודר, מגן על שני הצדדים במקרה של פיטורין/התפטרות ומעגן יחסי עובד-מעביד כחוק. החתימה על הסכם עבודה מחויבת על פי חוק, וחל איסור להעסיק ללא הסכם עבודה בתוקף. חוזה העבודה ביניכם המעסיקים לבין העובד הזר אמור להגן עליכם ולמנוע דרישות עתידיות ותביעות מיותרות. על החוזה להיות ברוח החוק, מעודכן בהתאם לשינויים בחוק, ובהתאם לתנאי העבודה הנדרשים.

התאגיד יצייד אתכם בחוזה סטנדרטי כדוגמא, כחלק משירותיו (התמ"ת/משרד הפנים מחייב אותו לספק ללקוח חוזה לדוגמא). שים לב שלכל חוזה ניתן בהסכמה הדדית להוסיף סעיפים, עליו חותמים שני הצדדים.

לרוכשים פנקס שכר/ערכת תשלומים יינתן נספח לחוזה ערוך על-ידי עו"ד ומתורגם ללא עלות.


ביטוח רפואי

עובד ישראלי מבוטח דרך אחת מקופות החולים, אך אין כך הדבר לגבי עובד זר, ולכן על המעסיק לערוך לעובד ביטוח רפואי כחוק. הביטוח הרפואי יגן עליך המעסיק במקרה של תאונה, מחלה או אשפוז של העובד, ויחסוך לך כסף רב ותשלומים מיותרים.

יש לבדוק את תנאי פוליסת הביטוח הרפואי של העובד. עלויות כיום של ביטוח רפואי לעובד הזר החל מה-01/11/18 עומדות על כ-6.5 ש"ח ליום. בעבור הביטוח הרפואי תוכל לקזז משכר העובד סכום של עד מחצית מהסכום שהנך מוציא בפועל, ובלבד שלא יעלה על הסכום המקסימלי של 143.97 ש"ח בחודש.

אלו הן ההוצאות הרפואיות המוטלות עליך בתור מעסיק. מעבר לביטוח הרפואי אינך מחויב בתור מעסיק לשלם לעובד בגין תרופות או שירותים רפואיים אחרים להם עלול להזדקק.

קרא עוד בנושא


ביטוח לאומי

מעסיק חייב להירשם במוסד לביטוח לאומי תוך שבועיים מיום היותו מעסיק לראשונה, ולהודיע על פתיחת תיק מעסיק/ה עבור עובד/ת במשק בית. את הטופס ניתן להוריד באמצעות אתר המוסד לביטוח לאומי, או לקבלו בסניפי המוסד לביטוח לאומי.

תשלום הביטוח הלאומי הוא בגובה 2% מהשכר ברוטו לעובד זר. במידה והנכם בעלי היתר להעסקת עובד זר ומעסיקים עובד בפועל, גם אם אינכם זכאים לגמלת סיעוד, והשכר המשולם על ידיכם הינו עד 5500 ש"ח – הנכם פטורים מתשלום אך מחויבים לדווח. במידה והשכר גבוה מ 5500 ש"ח, הנכם מחוייבים לשלם עבור ההפרש.

דעו כי גם במהלך חופשה ללא תשלום חובה על המעסיק להמשיך ולשלם ביטוח לאומי בחודשיים הראשונים, ורק החל מהחודש השלישי על העובד לשלם בעצמו את הביטוח הלאומי.

עוד בנושא הביטוח הלאומי


תלוש שכר

ניהול רישום התשלומים – העסקה כחוק – על פי חוק יש לנהל רישום של כל התשלומים לעובד מדי חודש, כולל חופשות, ניצול או אי ניצול חגים וכן הלאה. הרישום והמעקב יעזרו לך בתור מעסיק לשמור על החוק, ולהגן על עצמך מפני תשלומים ביתר ותביעות מיותרות.

בקו למעסיק ניתן לקבל ערכת תשלומים הכוללת תלושי שכר ידניים. הפנקס יעזור לכם לשמור על החוק, כולל חוקי העבודה הרלוונטיים, פרמטרים לחישוב ועוד.

לכל הפרטים


האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

לרישום לתאגיד

מלאו את הפרטים הבאים לקבלת סיוע ברישום לתאגיד

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!
זמנית השירות אינו זמין.
ניתן לרכוש ייעוצים תחשיביים וגמרי חשבון.