חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מבחן ADL לעומת IADL

מבחן ADL לעומת IADL – מה ההבדלים ולמה הם משמשים

סוגים של מבחני תלות

בתחום הבריאות נהוג לקבוע האם אדם הוא סיעודי באמצעות מבחן הערכת תלות (ADL). בנוסף למבחן זה, יש מבחן נוסף ורחב יריעה הנקרא IADL. מה ההבדלים ביניהם ולמה כל אחד משמש?

ככל שהטכנולוגיה ואיכות החיים משתפרים, כך גדלה גם תוחלת החיים הממוצעת שלנו. מצד שני, ככל שהאוכלוסייה מזדקנת – כך יש פתח ליותר אנשים המוצאים את עצמם במצב סיעודי כזה או אחר.

מה זה מבחן הערכת תלות (ADL)

מבחן הערכת תלות קובע האם הנבדק נמצא במצב סיעודי המצריך גמלת סיעוד. במבחן נבדקות 5 פעולות יומיומיות בסיסיות לחיים עצמאים (Activities of Daily Living) – ניידות, הלבשה, רחצה, אכילה ושליטה בסוגרים. בהתאם ליכולתו של הנבדק לבצע את כל הפעולות או חלקן, נקבעת זכאותו לגמלת סיעוד של הביטוח הלאומי.

במבחן ADL, ביצוע מלא של כל פעולה מקבל אפס נקודות (כלומר ללא תלות); ביצוע חלקי של כל פעולה מקבל חצי נקודה (תלות חלקית), ואי יכולת ביצוע מקבלת נקודה 1 (תלות מלאה בזולת). בתוך כך נקבעת רמת הזכאות הרלוונטית לנבדק, מתוך 6 רמות:

נקודות במבחן ADL רמת זכאות לגמלת סיעוד
2.5 עד 3 נקודות רמה 1
3.5 עד 4.5 נקודות רמה 2
5 עד 6 נקודות רמה 3
6.5 עד 7.5 נקודות רמה 4
8 עד 9 נקודות רמה 5
9.5 נקודות ומעלה רמה 6

בהתאם לרמת הזכאות, תינתן לנבדק גמלת הסיעוד שאושרה לו לפי תוצאות המבחן. גמלה זו יכולה לסייע בקבלת שירותים (טיפול ביתי, מרכז לקשיש, לחצן מצוקה ועוד). לחילופין, במצבים מסוימים ניתן לקבל את הגמלה בכסף ישירות לחשבון הבנק.

להרחבה בנושא מבחן ADL >

מה זה מבחן IADL

בעוד שמבחן ADL בודק תלות בכל הנוגע לפעולות הבסיסיות ביותר הדרושות לחיים, מבחן IADL בודק פעולות נוספות הקשורות לניהול משק בית (Instrumental Activities of Daily Living).

היקפו של מבחן זה רחב יותר בהשוואה לקודם, והוא נועד לברר האם הנבדק בעל מוגבלות וזכאי לקבלת קצבת שירותים מיוחדים (זאת בניגוד למבחן ADL, שנועד לבדוק תלות סיעודית).

הפעולות הנבדקות במבחן IADL:

  • הכנת אוכל
  • הפעלת מכשירי חשמל
  • אחזקת הבית
  • טיפול תרופתי
  • ביצוע קניות
  • סידורים מוסדיים וכספיים

חלוקת הנקודות בין שני סוגי המבחנים, לפי רמת התלות שנקבעה בכל מבחן:

רמת תלות ניקוד ADL ניקוד IADL
עצמאי 0 נקודות 0 נקודות
זקוק לסיוע קל 4 נקודות 1 נקודות
זקוק לסיוע רב 8 נקודות 2 נקודות
תלות מוחלטת באדם אחר 12 נקודות 3 נקודות

צורך בהשגחה, בנוסף לרמת התלות שנקבעה, מוסיף 20 נקודות לחישוב. לפיכך טווח הקצבאות לקבלת שירותים מיוחדים נע בין 50% ל-235% קצבה – כלומר בין 1,771 ש"ח ברמת התלות הנמוכה ביותר, ל-8,313 ש"ח ברמת התלות הגבוהה ביותר (לפי אתר כל זכות).

מדדי זקנה לאומיים בישראל

לפי נתוני ג'וינט אשל, 17% מבני 65 ומעלה מוגבלים לפחות בפעולה אחת מתוך פעולות ה-ADL (ממוצע מדינת אירופה – 16%). כמו כן 33% מבני 65 ומעלה מוגבלים לפחות בפעולה אחת מתוך פעולות ה-IADL (ממוצע מדינות אירופה – 25%).

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

לרישום לתאגיד

מלאו את הפרטים הבאים לקבלת סיוע ברישום לתאגיד

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!
זמנית השירות אינו זמין.
ניתן לרכוש ייעוצים תחשיביים וגמרי חשבון.