זכויות לזכאי גמלת סיעוד

זכויות והטבות לזכאי חוק גמלת סיעוד

חוק הסיעוד במדינת ישראל מגדיר אילו זכויות והטבות יכולים לקבל הזכאים לגמלת סיעוד. כמו כן המדינה מציעה זכויות והטבות נוספות לבני הגיל השלישי ללא כל קשר למצבם הרפואי, כך שסך הכול מדובר בסל זכויות לא קטן.

הבנת חוק הסיעוד: מה זה אומר עבורך?

חוק סיעוד מבטיח כי הזקוקים לטיפול סיעודי יקבלו את התמיכה והסיוע הנדרשים לשמירה על איכות חייהם, בדגש על מניעת הידרדרות. במסגרת החוק ניתנים שירותים והטבות שונות, המבטיחים יחס אישי, מקצועי ומכבד לזכאי גמלת סיעוד.

על פי חוק הסיעוד, ליחיד יש זכות לבחור בין טיפול סיעודי ביתי או מרכז יום לקשישים, בהתאם לצרכיו ולהעדפותיו הספציפיות. כך מתאפשר לקבל את הטיפול הדרוש במסגרת ביתית או קהילתית. גמלת הסיעוד מאפשרת לבחור בין מטפל סיעודי זר או מטפל סיעודי ישראלי, בהתאם לרמת הזכאות ולצורכי המטופל.

כמו כן, חוק הסיעוד מבטיח זמינות של לחצן מצוקה לאנשים הזקוקים לסיוע מיידי. כפתור זה יכול להיות מופעל בקלות על ידי הפרט, מתריע למטפלים או לאנשי מקצוע רפואיים לספק את העזרה הדרושה במקרה של חירום.

בנוסף לאמור לעיל, חוק הסיעוד מבטיח ליחידים נגישות למוצרי ספיגה ושירותי כביסה, החיוניים לשמירה על היגיינה וניקיון אישיים. שירותים אלה שואפים לשפר את הנוחות והרווחה של אנשים, להבטיח שצורכיהם היומיומיים מסופקים.

מעבר לחוק הסיעוד, גם המדינה מציעה מבחר הטבות כספיות שונות, לרבות הנחות בחשבונות חשמל, ארנונה וחשבונות מים. הטבות אלו מסייעות בהקלת הנטל הכספי על יחידים ובני משפחותיהם, וכן על ניהול העלויות הכרוכות בטיפול סיעודי.

מרכז יום לקשיש: סיוע ותמיכה בקהילה

מרכזי יום לאזרחים ותיקים ממלאים תפקיד מכריע במתן סיוע לאנשים מבוגרים במהלך שעות היום. מרכזים אלו מציעים מגוון רחב של שירותים ופעילויות שנועדו לשפר את הרווחה הפיזית, הנפשית והחברתית של באי המקום.

במרכז יום, מבוגרים יכולים ליהנות מסביבה תומכת בה הם יכולים להתרועע עם בני גילם ולהשתתף בפעילויות פנאי ולקבל גם טיפולים שונים. פעילויות אלו עשויות לכלול שיעורי התעמלות, אומנויות ואומנות, משחקים, תרפיה במוזיקה ותוכניות חינוכיות. המטרה היא לקדם אינטראקציה חברתית, לעורר יכולות קוגניטיביות ולשפר את איכות החיים הכוללת.

בנוסף להטבות הסוציאליות, מרכזי יום מספקים גם שירותי תמיכה חיוניים. אלה עשויים לכלול סיוע בפעילויות טיפול אישי כגון רחצה, טיפוח וניהול תרופות. אנשי צוות מיומנים זמינים כדי להבטיח שהמשתתפים יקבלו את הטיפול והתמיכה הדרושים לאורך כל היום.

מרכזי יום יכולים לשמש גם הפוגה למטפלים הביתיים, שעליהם מוטלת אחריות הטיפול בשוטף. הידיעה שיקיריהם נמצאים בסביבה בטוחה מאפשרת למטפלים לעסוק גם בעניינים אישיים או פשוט להיטען מחדש, ולהפחית את הסיכון לשחיקה.

יתר על כן, מרכזי יום מציעים גם ארוחות וזאת כדי להבטיח שבאי המקום יקבלו הזנה מתאימה במהלך שהותם במרכז. זה חשוב במיוחד לאנשים מבוגרים עם צרכים תזונתיים ספציפיים, או כאלה שזקוקים לסיוע בהכנת הארוחה.

יש לציין שהקבלה למרכזי יום מיועדת רק לאוכלוסיות מסוימות. ראשונים הם מקבלי גמלת סיעוד שבחרו במרכז יום כחלק מחבילת השירותים בביטוח הלאומי; אחריהם מגיעים תשושים או תשושי נפש, גם ללא גמלת סיעוד. מי שאינו נמנה עם אוכלוסיות אלו ועדיין רוצה להגיע למרכז יום, יפנה לוועדת קבלה במרכז הקרוב לביתו.

עזרה בלחיצת כפתור: כיצד פועל לחצן מצוקה

לחצן המצוקה, הידוע גם כמערכת אישית לתגובת חירום, הוא מכשיר שנועד לספק סיוע מיידי לאנשים בשעת חירום או מצוקה. זהו מכשיר קטן ולביש שניתן להפעיל בקלות על ידי לחיצה על כפתור.

כאשר לוחצים על כפתור המצוקה, הוא שולח אות למרכז ניטור או למטפל ייעודי. אות זה מתריע שהאדם שעונד את הכפתור זקוק לעזרה. לאחר מכן, מרכז הניטור או המטפל יכולים לנקוט בפעולות מתאימות, כגון פנייה לשירותי חירום או שליחת איש מקצוע מיומן למקום הפרט.

לחצן מצוקה

לחצן המצוקה מצויד בתכונות שונות כדי לשפר את יעילותו. חלק מהלחצנים מיועדים לענידה כתליון או כצמיד, מה שמאפשר ללובש אותו לגשת אליו בקלות בכל עת. אחרים עשויים להיות מחוברים לקיר או במיקום אסטרטגי בתוך הבית.

בחלק מלחצני המצוקה יש גם טכנולוגיה מובנית לזיהוי נפילה. המשמעות היא שאם הלובש נופל ואינו מסוגל ללחוץ על הכפתור, המכשיר יזהה אוטומטית את הנפילה ויפעיל את אות המצוקה. תכונה זו מועילה במיוחד עבור מבוגרים שנמצאים בסיכון גבוה יותר לנפילות, וייתכן שלא יוכלו להגיע ללחצן במקרה חירום.

יש לחצני מצוקה שאינם מוגבלי לשימוש בתוך הבית בלבד, אלא גם בחוץ. המטרה היא לספק לאנשים תחושת ביטחון ושקט נפשי בכל מקום בו הם נמצאים.

אספקת מוצרי ספיגה ושירותי כביסה

מוצרי ספיגה ושירותי כביסה ממלאים תפקיד מכריע בחייהם של אנשים הזכאים לגמלת סיעוד. מוצרים ושירותים אלו הם לא רק מותרות, אלא הכרח בסיסי למי שזקוק לסיוע בהיגיינה אישית וניהול כביסה.

מוצרי ספיגה, כגון חיתולים או רפידות למבוגרים, חיוניים לאנשים עם בעיות שליטה בשלפוחית השתן או המעיים. מוצרים אלה מספקים נוחות, כבוד ועצמאות למי שסובל מבריחת שתן או מחוסר שליטה בסוגרים. מוצרי הספיגה סופגים לחות ומונעים דליפות, מה שמאפשר לבצע פעילויות יומיומיות ללא דאגה או מבוכה.

שירותי כביסה הם היבט חיוני נוסף בטיפול בזכאים לגמלת סיעוד. אנשים רבים עשויים להתקשות בניהול הכביסה שלהם עקב מגבלות פיזיות, ליקויים קוגניטיביים או חוסר גישה למתקני כביסה. שירותי כביסה מקצועיים מבטיחים שהבגדים, המצעים ופריטים אישיים אחרים שלהם מנוקים, מחוטאים ומתוחזקים כראוי. זה לא רק מקדם היגיינה טובה, אלא גם תורם לרווחתם הכללית ולאיכות חייהם.

בעוד שמוצרי ספיגה ושירותי כביסה עשויים להיחשב כהוצאה נוספת, חשוב להבין כי מדובר בהשקעה הכרחית בבריאותם ובנוחותם של הזכאים לגמלת סיעוד. שירותים אלו מסייעים לשמור על ניקיון, למנוע זיהומים ולשפר את ההיגיינה הכללית, החיונית לרווחתם הפיזית והרגשית.

ראוי לציין כי חוק הסיעוד מכיר בחשיבותם של שירותים אלו. הדבר מבטיח שאלו הזקוקים יוכלו לגשת למוצרים ולשירותים החיוניים הללו, בלי לפגוע ביציבותם הפיננסית.

איך לנצל הנחות בחשבונות החשמל, הארנונה והמים

הנחות בחשבונות החשמל, המים והארנונה יכולות לעשות הבדל משמעותי ברווחתם הכלכלית של מטופלים סיעודיים או תשושי נפש. חיוני לנצל את אמצעי החיסכון הללו כדי להבטיח שכל אגורה מנוצלת בחוכמה.

לדוגמה, זכאי סיעוד ברמות גבוהות יכולים לקבל 50 אחוז הנחה בחשבון החשמל; עד 70 אחוז הנחה בחשבון הארנונה לכל רמות הזכאות; וכן תוספת חודשית של 3.5 מ"ק מים לרמות 3 עד 6. יש לפנות לכל אחת מהרשויות המתאימות בצירוף מסמכים מתאימים, כדי לוודא שאכן תיושם ההנחה בתשלומי החשבונות מעתה והלאה.

בנוסף, חיסכון באנרגיה ובמים יכול לעזור להפחית את תשלומי החשבונות. פעולות פשוטות כמו כיבוי אורות כאשר אינם בשימוש, שימוש במכשירים חסכוניים באנרגיה ותיקון כל נזילות בצנרת יכולות להשפיע באופן ניכר על החשבונות החודשיים. חשוב להעלות את המודעות לנושא זה בקרב הזכאים לקצבת סיעוד (או מטפליהם).

הנחות ברכישת תרופות ושירותים רפואיים

אחת ההוצאות המשמעותיות בגיל מבוגר, ובייחוד במצב סיעודי, היא עלות התרופות. עם זאת, ישנן דרכים שונות להשיג הנחות ברכישת תרופות, המבטיחות שבריאותכם תישאר בראש סדר העדיפויות מבלי להעמיס על מצבכם הפיננסי.

הטבות אלו תקפות לכל בני הגיל השלישי, בלי קשר למצבם הרפואי. לדוגמה – בני 65 ומעלה זכאים ל-50 אחוז הנחה עבור שירותים מסוימים בקופות החולים; בני 72 ומעלה זכאים ל-10 אחוז הנחה ברכישת תרופות סל הבריאות; מקבלי קצבאות זכאים גם הם להנחות ברכישת תרופות וכן הלאה.

בנוסף ניתן להשאיל או לקבל סיוע במימון ציוד רפואי ושיקומי, טיפולי שיניים בהנחה, משקפיים בתשלום סמלי וכן הלאה.

מומלץ מאוד לברר מראש אודות כל הזכויות, ההנחות וההטבות המגיעות לכם או ליקיריכם. כך תוכלו לשפר את איכות חייהם ולהפחית את העומס הכלכלי.

 

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

לרישום לתאגיד

מלאו את הפרטים הבאים לקבלת סיוע ברישום לתאגיד

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!
זמנית השירות אינו זמין.
ניתן לרכוש ייעוצים תחשיביים וגמרי חשבון.