חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
בדידות בקרב קשישים בגיל השלישי

מגפת הבדידות בקרב קשישים – 1 מכל 3 ערירי בגיל השלישי

בישראל יש מעל 1.1 מיליון מבוגרים בני 65 ומעלה; כ-30% מהם בודדים, עריריים וללא קרובי משפחה. התוצאה: בעיות בריאות ושיעור מתאבדים בני 75 ומעלה, הגדול פי 2 משיעורם באוכלוסייה הכללית.

אחד מכל שלושה קשישים בגיל 65 ומעלה סובל מבדידות. הסיבות לכך מגוונות – החל מעזיבת הילדים את הבית, המשך באובדן בן / בת הזוג וכלה בצמצום המעגלים החברתיים בשל מחלה, ירידה בתפקוד או מוות. אין זה פלא כי אנשים נשואים נוטים פחות להרגיש בודדים.

בדידות היא בעיה בכל גיל, אך השלכותיה מתעצמות ככל שמתבגרים – בדגש על בני הגיל השלישי. מגפת הבדידות בקרב קשישים שקולה לעישון של 15 סיגריות ביום או השמנת יתר. בדידות כרונית מגדילה את הסיכון לדיכאון, ירידה קוגניטיבית ותמותה מוקדמת – כולל שיעור התאבדויות גבוה פי 2 בקרב בני 75 ומעלה, בהשוואה לשאר האוכלוסייה.

בישראל יש מעל 330 אלף איש המוגדרים סיעודיים, חלקם הגדול מקבל טיפול ביתי ומיעוטם טיפול מוסדי. מעבר לכך יש כ-1.5 מיליון בני משפחה בישראל המטפלים בעצמם בקרוב משפחה שזקוק לעזרה. מדובר ברבים שכן זוכים לקבל טיפול ותשומת לב, אך עם זאת הנתונים מעידים שמאות אלפי קשישים סובלים מבדידות, ומאות נפטרים בביתם מבלי שאיש מודע לכך בזמן אמת.

גורמי סיכון המנבאים בדידות כוללים גירושין, עוני, בעיות בריאות וכן חוסר מעורבות חברתית – קהילתית. כדי למנוע את הבעיה יש לספק תוכניות פעולה שמטרתן שילוב הקשישים בקהילה, לצד הגברת המודעות לנושא בקרב הציבור הרחב. ככל שאנשים יהיו מודעים יותר לבעיה ולהשלכותיה הקשות, כך ייטב.

הנה כמה אפשרויות של מתן מענה למגפת הבדידות.

מודעות של בני משפחה

קשישים שיש להם בני משפחה הגרים במרחק סביר, לא חייבים לסבול מבדידות (לבקר את סבא וסבתא, כמו שאומרים אצלנו). ככל שהנושא יעלה למודעות הציבורית בצורה יעילה, כגון פרסום מטעם גופים ממשלתיים ואחרים, כך נוכל לצמצם את בעיית הבדידות.

מרכזי יום לאזרחים ותיקים

בישראל פזורים כ-180 מרכזי יום לקשישים בכל הארץ, הפועלים בדרך כלל 5 ימים בשבוע מהבוקר עד הצהריים. מרכזים אלו מיועדים בעיקר לאזרחים ותיקים תשושים, תשושי נפש או סיעודיים הגרים בבית, וזקוקים לסיוע בנושאים כגון טיפול אישי, מעקב רפואי ונפשי וכן פעילויות פנאי והעשרה (לרוב בחינם או בתשלום סמלי בלבד, למעט שירותים ספציפיים כגון כביסה).

מי שאינו זכאי לקבלת השירות (אזרח ותיק עצמאי) אך מעוניין לקבלו, יכול לפנות לוועדה שתקבע את זכאותו בצורה נפרדת או לשלם מכיסו עבור הביקורים. פרטים נוספים ניתן לקבל במוקד הטלפוני 118.

מיזמים בקהילה

עיריות ומועצות מקומיות הן חלק מהפתרון למגפת הבדידות בקרב אזרחים ותיקים. מועדוני קשישים, חוגים ופעילויות במתנ"סים ועוד – כל אלו מהווים סל פתרונות שיכול להקל משמעותית על תחושת הבדידות בקרב קשישי העיר. בירורים ניתן לעשות בעירייה הרלוונטית לכם, באגף השירותים החברתיים.

כאן המקום לציין את קיומו של פרויקט כלל ארצי הנקרא "שלישי בשלייקס", שהחל ב-2014 ביוזמת המשרד לשוויון חברתי. פרויקט זה מציע לאזרחים ותיקים מגוון פעילויות מחוץ לבית במחירים מיוחדים. פרטים באתר >

שירות לאומי

שירות לאומי-אזרחי מהווה חלופה לשירות צבאי, ומאפשר לצעירים בישראל לתרום את חלקם בנטל. בין האפשרויות הקיימות ניתן לעשות שירות לאומי בקרב אזרחים ותיקים בבתי אבות, במחלקות גריאטריות במוסדות שונים וכן בליווי קשישים בקהילה. פרטים באתר >

מתנדבים

התנדבות תמיד הייתה ונשארה פעילות חברתית מבורכת, וכך זה גם בכל הנוגע להתנדבות עם קשישים. ניתן להתנדב במספר רב של מסגרות לאזרחים ותיקים, להקל עליהם את תחושת הבדידות וליצור תחושת שייכות לקהילה – גם למתנדב/ת וגם לקשיש/ה. פרטים נוספים באתר רוח טובה >

טכנולוגיה

סמארטפונים, מחשבים ואפילו רובוטים יכולים לסייע בהפגת הבדידות אצל קשישים. שליחת הודעה או שיחת טלפון פעם בכמה ימים, או אפילו מדי יום, יכולה לסייע לקשיש לשמור על קשר עם בני משפחתו, עם חברים ועוד.

מי שיכול להרשות זאת לעצמו מבחינה כלכלית, יכול גם להביא הביתה רובוט שירות ייעודי (כגון אלו הקיימים ברשת בתי האבות של עמל ומעבר). למקרי חירום ניתן גם להתקין לחצן מצוקה בבית הקשיש או על גופו, כמו גם חיישנים שונים או אף מצלמות שיאתרו האם הקשיש במצוקה.

 

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

לרישום לתאגיד

מלאו את הפרטים הבאים לקבלת סיוע ברישום לתאגיד

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!
זמנית השירות אינו זמין.
ניתן לרכוש ייעוצים תחשיביים וגמרי חשבון.