העסקת בן משפחה מטפל

העסקת בן משפחה מטפל בהורה סיעודי וקבלת גמלת סיעוד

לא תמיד נרצה להעסיק אדם זר כמטפל סיעודי ליקירינו; אם מכיוון שנעדיף לעשות זאת בעצמנו, ואם מכיוון שנרצה לחסוך לעצמנו את הטרחה הכרוכה בכל ההליך של איתור והשמת העובד המתאים. במקרה כזה יש אפשרות להעסיק קרוב משפחה בתפקיד המטפל.

בישראל יש 1.5 מיליון בני משפחה מטפלים, שבחרו לסייע מרצונם הטוב להורה או ילד חולה, מוגבל או סיעודי (נתונים: עמותת Caregivers Israel). במקרים אלו בני המשפחה המטפלים רוצים להימנע מכל הטרחה הכרוכה בהליך הבאת עובד זר או ישראלי, ומעדיפים לעשות זאת בעצמם.

הפיכת קרוב משפחה למטפל סיעודי גובה מחיר לא קטן גם מהמטפל עצמו; אם מבחינה פסיכולוגית ונפשית ואם מבחינות נוספות כגון פיזית, משפחתית, חברתית ועוד. עם זאת חשוב לזכור – במקרים מסוימים זכאי גמלת סיעוד רשאים להעסיק קרובי משפחה כמטפלים, ולשלם להם את סכום הגמלה שאושרה.

הטבה זו יכולה להקל מעט על התפקיד המשמעותי שממלא בן המשפחה, וכן גם על העומס הכלכלי שמחייב טיפול מסוג זה (ב-20% מהמקרים). כ-40% מבני המשפחה המטפלים מספקים עזרה וסיוע על בסיס יומי או כמעט יומי, וכמעט שליש מטפלים במטופל אחד לפחות 10 שנים. מחצית מבני המשפחה המטפלים מספקים סיוע 3 עד 4 ימים בשבוע, 8 עד 14 שעות, בדרך כלל במשך 3 עד 5 שנים.

מי יכול להיות בן משפחה מטפל במסגרת גמלת סיעוד?

לאחר שהמבוטח הוכר כסיעודי ונמצא זכאי לגמלת סיעוד – המוסד לביטוח לאומי מאפשר הכרה בבני משפחה מטפלים במסגרת זו, בהינתן כמה תנאים:

  • בן משפחה בכל דרגת קרבה החל מגיל 18 בלבד.
  • ההעסקה תהיה דרך חברת סיעוד / כוח אדם העובדות עם ביטוח לאומי.
  • בבית המטופל יש טלפון או מערכת אחרת המאפשרת דיווח נוכחות.
  • בן המשפחה המטפל אינו זכאי בעצמו לגמלה או קצבה.
  • המטופל מסכים לקבל טיפול מקרוב משפחתו.

כאן המקום לציין שלא כל בקשה כזו אכן מאושרת על ידי חברת הסיעוד או כוח האדם. יש לוודא שעומדים בכל התנאים (המפורטים כאן), וכן שמתבצע דיווח נוכחות שוטף. כמו כן במצבים מסוימים ניתן להעסיק בן משפחה מטפל במקביל למטפל נוסף שאינו קרוב משפחה, כך שתהיה ביניהם חלוקת שעות שעליה הוסכם מראש.

זכויות נוספות של בני משפחה מטפלים

בן המשפחה המטפל זכאי גם להטבות נוספות, מעבר לתשלום באמצעות גמלת סיעוד. לדוגמה:

  • זכאות להיעדרות ממקום עבודה על חשבון ימי מחלה.
  • זכאות להתפטרות בדין מפוטר עקב בריאות לקויה של בן המשפחה וקבלת פיצויי פיטורין.
  • קבלת סיוע ותמיכה נפשית לבן המשפחה המטפל, שנאלץ להתמודד עם עומס רב בתפקיד זה.
  • וכן זכויות והטבות נוספות כפי שמפורט באתר כל זכות – מומלץ לקרוא ולהתעדכן בכל מה שמגיע לכם.

ככל שתוחלת החיים עולה בישראל (וגם ברחבי העולם), כך אנו צפויים לגידול משמעותי באוכלוסיית המבוגרים והקשישים. לצערנו הרב, זה אומר שיש גם עלייה במספר האנשים שהופכים לסיעודיים, חולים או מוגבלים ברמה כזו או אחרת.

אם בחרתם להיות בן משפחה מטפל, דעו שאינכם לבד! לרשותכם עומד מערך תמיכה מקיף. דעו את זכויותיכם ומצו אותן עד תום.

 

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

לרישום לתאגיד

מלאו את הפרטים הבאים לקבלת סיוע ברישום לתאגיד

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!
זמנית השירות אינו זמין.
ניתן לרכוש ייעוצים תחשיביים וגמרי חשבון.