העסקת עובד זר לאחר שחרור מבית חולים / מוסד סיעודי

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

קבלת היתר להעסקת עובד זר בסיעוד – אחרי שחרור מבית חולים / ממוסד טיפולי

כדי להעסיק עובד זר בסיעוד, נדרש תהליך שתחילתו באישור הזכאות להעסיק עובד זר. האישור ניתן לאחר בדיקות מקיפות על ידי המוסד לביטוח לאומי, ו/או רשות האוכלוסין וההגירה או רשות ממשלתית אחרת.

למרות זאת, לא תמיד נדרשת זכאות לגמלת סיעוד כדי להעסיק מטפל סיעודי זר.

אחת הדרכים לקבלת אישור מהיר להעסקת עובד זר בסיעוד, היא עבור מטופלים העומדים להשתחרר ממסגרת טיפולית (כגון בית חולים). מטופלים לפני שחרור מבית חולים או ממוסד טיפולי אחר, הזקוקים לסיוע סיעודי צמוד – עשויים לקבלת היתר העסקת עובד זר למשך תקופה של עד 3 חודשים.

הזכאות להעסקת מטפל סיעודי זר תיבחן על ידי ועדה מקצועית לאחר שליחת הבקשה. חשוב לציין שבמקרה זה ניתן להעסיק אך ורק עובד זר שכבר נמצא בארץ. לא ניתן להזמין עובד זר אחר ממדינה כלשהי מחוץ לישראל.

איך מגישים בקשה למטפל זר לקראת שחרור ממוסד טיפולי?

שלב 1מגישים בקשה אונליין ומשלמים את האגרה הרלוונטית. לחילופין ניתן למלא ולשלוח גם טופס מודפס (טופס א'). לשם נוחות, הכול ניתן לביצוע באתר הממשלתי >
שלב 2מצרפים לבקשה את כל המסמכים הרלוונטיים, ובהם גם הצהרת המטופל העומד להשתחרר (טופס ה'), אבחנה רפואית המעידה כי יש צורך בשמירה על רצף טיפולי, התאריך המיועד לשחרור מן המוסד ועוד.
שלב 3קבלת היתר להעסקת עובד זר זמני עד 3 חודשים. במידה שהוועדה המקצועית תאשר זאת, ההיתר מתקבל דיגיטלית מענף הסיעוד ברשות האוכלוסין וההגירה.
שלב 4פנייה ללשכה / תאגיד מורשים מטעם המדינה, לאיתור עובד זר והשמתו בתפקיד (אך ורק לאחר קבלת היתר ההעסקה).
שלב 5הארכת היתר ההעסקה אם נדרש, במידה שהמטופל זקוק להמשך סיוע גם לאחר 3 חודשים (טופס ו').

זכויות העובד הזר בסיעוד

גם לעובדים זרים יש זכויות וחובות בהתאם לחוקי מדינת ישראל, ויש להקפיד עליהם הקפדה יתרה: חוזה העסקה בכתב המפרט את כל תפקידי העובד; תשלומי פנסיה, ביטוח לאומי וביטוח בריאות; כל חוקי העבודה בנוגע להעסקה וכן הלאה.

כל חריגה עלולה לעלות למעסיק בקנסות גבוהים, ולכן עדיף להיות מודעים מראש לחובותיכם ולזכויותיכם כמעסיקי עובדים זרים. ניתן לפנות אלינו לקבלת ייעוץ מקצועי בתחום, וכן להשתמש במגוון המוצרים באתר שיסייעו לכם להיות מעסיקים כחוק.

 

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!