חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
ייפוי כוח מתמשך / רפואי

ייפוי כוח מתמשך: אישור לפעול בשמנו במצבים מיוחדים

ייפוי כוח, כשמו כן הוא – אישור המאפשר לאחרים לפעול בשמנו. כאשר מדובר בעתידנו האישי, עלינו להתכונן ליום שבו אולי לא נוכל עוד לקבל החלטות בעצמנו. לשם כך חותמים מראש על מסמך הנקרא ייפוי כוח מתמשך.

איש אינו יכול לחזות את עתידו. לדוגמה – נתונים עדכניים מעידים ש-1 מתוך כל 3 ישראלים יהיה במצב סיעודי אחרי גיל 65. כמו כן עלולים להיווצר מקרים נוספים של תאונה, מוגבלות נפשית או שכלית וכן הלאה. ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי לכל עניין ודבר, המאפשר לכל אחד ואחת מגיל 18 ומעלה לקבוע כיצד יטופלו ענייניו אם וכאשר לא יוכל לעשות זאת בעצמו.

צפו: מה זה ייפוי כוח מתמשך ואיך עושים אותו

ייפוי כוח מתמשך נעשה על ידי האדם "הממנה", שבו מדובר, ומעניק את האישור לפעול בשמו לאדם הנקרא "מיופה הכוח". שני הצדדים חייבים להיות בני 18 ומעלה בעת חתימה על ההסכם, ושניהם חייבים לחתום על המסמך האמור.

ייפוי כוח מתמשך מנוסח ונחתם אך ורק על ידי עורך דין שהוכשר לכך במיוחד, מטעם האפוטרופוס הכללי של מדינת ישראל, שאין לו אינטרס אישי במסמך. ייפוי הכוח המתמשך מקבל תוקף רק לאחר הפקדת המסמך במרשם האפוטרופוס הכללי, יחד עם אישור הפקדה והטבעת חותמת.

ייפוי כוח מתמשך מונע בעיות בהמשך (כגון מינוי אפוטרופוס)

מי שלא מנסח ייפוי כוח מתמשך לענייניו, עלול להגיע למצב שבו ממנים עבורו אפוטרופוס ללא הסכמתו וידיעתו המלאים (בטח ובטח במצבים בהם חלה ירידה קוגניטיבית). במצב כזה, הנקרא מינוי אפוטרופוס, האדם המדובר הופך ל"חוסה" והוא מנושל הלכה למעשה מכשירות משפטית לקבל החלטות על חייו.

כדי להימנע ממצב בעייתי כזה, ייפוי כוח מתמשך משאיר את הממנה כבעל השליטה לכל אורך חייו, ומאפשר למיופה הכוח לפעול בשמו. למדינה אין שום זכות להתערב בתהליך לאחר שייפוי הכוח אושר, ואין לה אפשרות למנות אפוטרופוס חיצוני ללא התערבות של בית משפט.

מצבים רלוונטיים לייפוי כוח מתמשך

ענייני רכוש האם הבית יימכר ויחולק בין היורשים? האם יש סכומי כסף נוספים ומה ייעשה איתם? וכן הלאה.
עניינים רפואיים מי יטפל והיכן במצב סיעודי (מטפל ביתי או מוסד סיעודי); אישור / איסור ניתוק ממכשירים תומכי חיים וכן הלאה.
עניינים אישיים כל דבר אחר שאינו רפואי או פיננסי וקשור לחייו של הממנה.

ייפוי כוח מתמשך רפואי

ייפוי כוח מתמשך יכול לכלול גם סעיפי בריאות ורפואה, אך אין זה מחייב שיפעלו לפיהם. לצורך כך ניתן במקביל לחתום על ייפוי כוח רפואי (שנקרא גם טופס 4 או טופס ד').

לפיכך כאשר רוצים לקבוע הנחיות ספציפיות לגבי מצבים רפואיים בלבד, וכן להבטיח שהנחיות אלו יקוימו – ניתן לנסח מסמך נפרד הנקרא ייפוי כוח מתמשך רפואי. בניגוד לייפוי כוח מתמשך רגיל, המסמך הרפואי יכול להיכתב ולהיחתם גם ללא עורך דין – אלא על ידי גורם מקצועי אחר כגון רופא, פסיכולוג וכן הלאה.

חשוב לזכור שייפוי כוח רפואי תקף אך ורק לשנה אחת ויש לחדשו בכל שנה. הוא מיועד בעיקר למצבים בהם האירוע הבריאותי קרוב להתרחשות או שכבר התרחש – עד שנה טרם קרות האירוע עצמו (לפני ניתוח, מחלה קשה ועוד).

מי יכול להתמנות כמיופה כוח

כל אחד ואחת, לפי החלטתו של הממנה: צאצאים, בני זוג, קרובי משפחה אחרים או אפילו חברים קרובים או איש מקצוע שעליו סומכים בלב שלם. כך ניתן לוודא מראש שהעניינים שלנו יטופלו על ידי מי שאכפת לו מאיתנו באופן אישי.

ניתן למנות כמה מיופי כוח במקביל עבור ממנה אחד. כמו כן ניתן למנות מיופה כוח מחליף, למקרה שהראשון לא יוכל או לא ירצה את המינוי בהמשך.

למרות זאת, חלות גם כמה מגבלות על מינוי מיופה הכוח:

  • מי שכבר יש לו ייפוי כוח מתמשך או שיש לו אפוטרופוס קיים – אינו יכול למנות מיופה כוח מתמשך.
  • בעל המקצוע שהחתים את הממנה ואת המיופה על המסמך לא רשאי להתמנות כמיופה כוח.
  • מי שכבר מונה כמיופה כוח בשלושה מקרים אחרים שאינם בני משפחה – אינו יכול להיות מיופה כוח.
  • וכן הלאה במקרים נוספים.

בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם גורם מקצועי, טרם קבלת ההחלטה לחתום על ייפוי כוח מתמשך או רפואי. יש להבין לעומקם את הדברים הכרוכים בכך, כמו גם את הסיטואציות השונות הכרוכות בהיותנו תלויים באחרים מבחינה משפטית.

ייפוי כוח מתמשך בחינם לאזרחים ותיקים

אזרחים ותיקים שידם אינה משגת לשלם עבור עריכת ייפוי כוח מתמשך, יכולים לקבל את השירות בחינם בהינתן קריטריונים מסוימים.

הקריטריונים נקבעו על ידי משרד הרווחה והאפוטרופוס הכללי במסגרת מיזם "עו"ד יד":

  • ניצולי שואה עם הכנסה עד 30 נקודות זיכוי ליחיד.
  • בעלי קצבת זקנה הכוללת השלמת הכנסה.
  • מקרים מיוחדים בהמלצת העו"ס המטפל בשירותי הרווחה.

בררו את זכאותכם לקבלת השירות בחינםפנו לעו"ד לילך הירש-אופיר

 

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

לרישום לתאגיד

מלאו את הפרטים הבאים לקבלת סיוע ברישום לתאגיד

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!
זמנית השירות אינו זמין.
ניתן לרכוש ייעוצים תחשיביים וגמרי חשבון.