חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
ועדת שרים ממשלתית לענייני זקנה

ועדה לענייני זקנה והארכת אישורי מטפלים זרים

לראשונה בישראל: ועדת שרים ממשלתית לענייני זקנה

לאור הזדקנות האוכלוסייה בישראל והצורך בהיערכות מוקדמת לנושא, בסוף חודש מאי 2022 החליטה הממשלה להקים ועדת שרים מיוחדת לענייני זקנה. הוועדה תנוהל על ידי שר הרווחה, מאיר כהן, וכן על ידי השרה לשוויון חברתי וגמלאים, מירב כהן.

נכון להיום אין שום גוף ממשלתי אחד בנושא אזרחים ותיקים, שמרכז את הטיפול באוכלוסיית המבוגרים בצורה מסודרת. מכיוון שתוחלת החיים בישראל עלתה בהתמדה ב-16 שנים מאז קום המדינה (כיום עומדת על 82.9 שנים בממוצע), יש לשפר את המענה הניתן לשכבת האוכלוסייה של בני הגיל השלישי ומעלה.

כיום אוכלוסיית הגיל השלישי מונה כ-1.3 מיליון בני אדם בישראל, ומספר זה צפוי לגדול משמעותית בשנים הבאות. בין יתר תפקידיה, הוועדה תיצור תוכנית עבודה ממשלתית בכל הנושאים הקשורים לאזרחים ותיקים – כגון סיעוד, תעסוקה, בעיית הבדידות ועוד.

לדוגמה, תחום הטיפול הסיעודי מטופל בצורה מפוזרת בין משרדי ממשלה שונים – דבר הדורש "איחוד תיקים" כדי לספק מענה משופר. כמו כן נושא הבדידות פוגע ב-15% מבני 60 עד 70 וב-30% מבני 80 ומעלה. דברים דומים תקפים גם לתחום התעסוקה, המחייב מציאת פתרונות לאנשים מבוגרים שיוצאים לפנסיה בגיל מסוים וממשיכים את חייהם הרבה מעבר לכך.

הארכת שהייה לעובדים זרים בסיעוד

בהמשך לשינויים מבורכים אלו, נחקק גם חוק חדש המסדיר את שהייתם של עובדים זרים בתחום הסיעוד. לאור המצוקה הגדולה בתחום הסיעוד בישראל ומחסור של כ-20 אלף מטפלים סיעודיים, החליטה שרת הפנים איילת שקד להקל על החולים הסיעודיים ומשפחותיהם.

בהתאם לכך – ביום שני 6 ליוני 2022 אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה חוק חדש, המתיר לשרת הפנים להאריך את שהותם של מטפלים זרים בארץ. הארכת רישיונם של העובדים הזרים תבוצע בהתאם לשיקול דעתה של שרת הפנים, במקרים מיוחדים החורגים מהתנאים הרגילים הקבועים בחוק.

שרת הפנים תוכל להאריך את רישיונם של עובדים זרים בסיעוד, בתנאי שהם עומדים בתנאים הקבועים בחוק – וגם אם בזמן הגשת הבקשה שהו בישראל מעל 13 שנים (כל עוד לא עברו 13 שנים מהכניסה הראשונה לארץ, מאז תחילת משבר הקורונה ב-1 למרץ 2020).

החוק החדש מאפשר לתת מענה מיידי למאות סיעודיים ובני משפחותיהם, שתלויים במטפלים זרים צמודים באופן קבוע.

מקורות:
https://www.israelhayom.co.il/news/politics/article/11149783
https://www.hidabroot.org/article/1169714

 

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

לרישום לתאגיד

מלאו את הפרטים הבאים לקבלת סיוע ברישום לתאגיד

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!
זמנית השירות אינו זמין.
ניתן לרכוש ייעוצים תחשיביים וגמרי חשבון.