גמלת סיעוד זמנית

גמלת סיעוד זמנית ומי זכאי לסיעוד קצר מועד

גמלת סיעוד זמנית – מדריך לקבלת שירותי סיעוד קצר מועד

בניגוד לנהוג לחשוב, לא כל מצבי הסיעוד הם קבועים / כרוניים. לעיתים מתקיימים מצבי סיעוד זמני בלבד, כגון לאחר אשפוז או בעת החלמה מניתוח, שברים ועוד. במצבים כאלה, בהם צפוי שתפקודו של המטופל ישתפר בטווח הזמן הקרוב – ניתן לבקש גמלת סיעוד זמנית (הנקראת גם סיעוד קצר מועד).

זכאות לסיעוד קצר מועד

אם מתברר שתוך 60 יום ישתפר מצבו של המטופל, ניתן לספק לו שירותי סיעוד זמניים לתקופת הזמן האמורה גם ללא מבחן הערכת תלות (ADL). הזכאות לגמלת סיעוד זמנית נקבעת לפי תביעת סיעוד רגילה אליה מצורפים המסמכים הרפואיים הרלוונטיים, כמו גם התנאים הבאים:

  • המטופל עומד בכל התנאים הרגילים לקבלת גמלת סיעוד (תושב/ת ישראל בגיל פרישה ומעלה, מתגורר בבית / בקהילה, מבחן הכנסות וכו').
  • מעולם לא אושרה למטופל הנ"ל גמלת סיעוד קודמת.
  • למטופל אין לקות נפשית, שכלית או קוגניטיבית.
  • המטופל תלוי במידת מה בסיוע חיצוני (רמה 1 בגמלת הסיעוד הרגילה).
  • הרופא המטפל מאשר שמדובר בסיוע זמני של חודשיים לכל היותר.

איך מגישים בקשה לגמלת סיעוד זמנית

מכיוון שבדרך כלל מדובר במטופל הנמצא במסגרת טיפולית כלשהי (כגון בית חולים), ניתן ורצוי להיעזר בעובד הסוציאלי במוסד לשם הגשת הבקשה. כמו כן אפשר להגיש את בקשת הסיעוד הזמני כבר בתקופת האשפוז, כל עוד מקבלים סיכום ביניים מהצוות הרפואי. כאמור יש לצרף לבקשה את כל המסמכים הדרושים.

מבוטחים עד גיל 80 יקבלו שירותי סיעוד זמניים למשך 60 יום לכל היותר, ומייד עם תום התקופה תסתיים גם הזכאות לקבלת שירות ללא צורך במבחן ADL. מבוטחים בני 80 ומעלה שנקבעה להם גמלת סיעוד זמנית, יקבלו בדיקת זכאות אוטומטית עם סיום שירותי הסיעוד הזמניים.

שירותי טרום סיעוד בחינם

כאן המקום לציין שחלק מחברות הסיעוד הפרטיות מאפשרות לקבל שירותי טרום סיעוד ללא תשלום; זאת בהתבסס על כך שמדובר במטופל הזקוק לעזרה מיידית, ושאכן הוגשה בקשה לקבלת גמלת סיעוד (קבועה או זמנית). ברוב המקרים, שירותי טרום סיעוד ניתנים גם טרם אישור הגמלה עצמה.

לדוגמה, רשת בתי האבות של קבוצת עמל ומעבר מספקת 6 שעות של שירותי טרום סיעוד בחינם. השירות ניתן בבית המטופל במשך חודש ימים לכל היותר. מומלץ מאוד לברר מראש אודות אפשרות זאת, במקביל להגשת תביעת הסיעוד במוסד לביטוח לאומי.

זקוקים למידע נוסף? פנו אלינו להתייעצות >

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

לרישום לתאגיד

מלאו את הפרטים הבאים לקבלת סיוע ברישום לתאגיד

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!
זמנית השירות אינו זמין.
ניתן לרכוש ייעוצים תחשיביים וגמרי חשבון.