מתי כדאי לצאת לפנסיה

מתי כדאי לצאת לפנסיה? אף פעם, לפי מומחה לנוירולוגיה

מהו הגיל האידיאלי לפרישה לגמלאות? לעולם לא.

אם אתם רוצים לחיות חיים מספקים וארוכים, הנוירולוג דר' דניאל לויטין נותן עצה חשובה: הקפידו להיות עסוקים.

גם אם אתם בעלי מוגבלויות כלשהן, תמיד עדיף להמשיך להעסיק את עצמכם בכל דרך אפשרית: אם על ידי עבודה ואם בהתנדבות.

התמלילן למונט דוזייה – שכתב כמה להיטים ידועים כגון Stop, In The Name of Love – היה בן 78 בשנת 2020 ועדיין המשיך לכתוב. "אני קם כל יום בבוקר וכותב במשך שעה או שעתיים", הוא אומר. "זו הסיבה שאלוהים שם אותי כאן".

יותר מדי זמן שמבוזבז ללא מטרה מקושר עם עצבות, כך לפי מחקר שפורסם ב-2010. לפי ממצאי המחקר, אנשים עסוקים במחשבה על מה שלא קרה כמעט באותה מידה כמו שהם חושבים על מה שכן קורה. ההבדל הוא שהסוג הראשון הופך אותם לעצובים.

פנסיונרים – העסיקו את עצמכם!

בדרך כלל לא מדובר בתעסוקה כגון עבודה או בדברים טריוויאליים, אלא בפעילויות בעלות משמעות (אם כי גם עבודה יכולה להיות משמעותית עבור רבים מאיתנו). כלכלנים יצרו את הביטוי Unretirement (אנטי-פרישה) לתיאור מאסות של אנשים שיצאו לפנסיה, הבינו שהם לא אוהבים את זה וחזרו בחזרה לעבודה. בין 25 ל-40 אחוזים מהפורשים לפנסיה חוזרים לשוק העבודה.

הסיבות לכך רבות: תחושת מטרה, להשתמש בראש וכן פעילות חברתית. פרויד אמר ששני הדברים החשובים ביותר בחיים הם אהבה ומשמעות (אומנם הוא טעה לגבי דברים רבים אחרים, אבל בהקשר זה הצדק איתו). אז כדי להבין מה תורם לחיים מספקים ומשביעי רצון, הנוירולוג והפסיכולוג דר' דניאל לויטין ראיין בני 70 עד 100.

כל אחד מהמרואיינים המשיך לעבוד גם אחרי גיל הפרישה. חלקם אף הגדיל את עומס העבודה. חלק נוסף שינה את לוח הזמנים של העבודה כדי להתאים לשינויים שחלו עם הגיל, אבל בימים הבודדים בהם הם עובדים – הם מספיקים יותר לעומת רוב מקביליהם הצעירים יותר.


להיות עסוקים בפעילויות בעלות משמעות, דורש קצת חשיבה אסטרטגית ושינוי סדרי עדיפויות
. הסופרת ברברה אהרנרייך, בת 78, דוחה בשאט נפש את המבדקים שהרופא מורה לה לעשות. היא לא רוצה לבזבז זמן מיותר במשרדי הרופא עבור משהו שאולי יוכל לתרום 3 שבועות לתוחלת חייה.

למה? "כי יש לי דברים אחרים לעשות". מעסיקים רבים מאפשרים לעובדים ותיקים לשנות את לוחות הזמנים המיועדים לעבודה, וזאת על מנת להמשיך לעבוד. בארצות הברית המעסיקים נדרשים לבצע שינויים סבירים לטובת הוותיקים, כגון זמני התחלה וסיום שונים, חדרי הפסקה ואפילו מיטות לתנומה קצרה. כמו כן אפליית גיל אסורה לפי חוק.

בתוך כך ראוי לזכור שבכל מדינה יש חוקים שונים בנוגע לפרישה לגמלאות. דר' לויטין טוען שצריך לעבוד ביחד, כחברה אחת, כדי לשנות את הדרך בה אנו מתייחסים למבוגרים שבינינו; בייחוד בכל הנוגע לשוק העבודה. שני שליש מכוח העבודה האמריקני אמרו שהם היו עדים לאפליית גיל בעבודה או שחוו אותה בעצמם.

המעסיקים צריכים להבין שהרחבת האפשרויות לעובדים הוותיקים היא מעשה עסקי חכם, ולא רק בבחינת "עושים לכם טובה". צוותים רב-דוריים הכוללים צעירים ומבוגרים נוטים להיות פרודוקטיביים, יעילים ומוצלחים יותר בהשוואה לצוותים הומוגניים מבחינת גיל. דויטשה בנק, שהייתה מן הראשונות בחזית זו של שינויים, מדווחת על פחות טעויות ויותר פידבקים חיוביים בין צעירים למבוגרים.

הדבר נכון שבעתיים בכל הנוגע למבוגרים הסובלים מירידה קוגניטיבית. נמל התעופה הית'רו בלונדון היה אחד הראשונים בעולם שהפך "ידידותי לדמנציה", עם אלף אנשי צוות ייעודיים למטרה זו במיוחד.

אין לכם אפשרות לעבוד לאחר הפרישה? יש אפשרויות אחרות

יציאה לפנסיה היא בדרך כלל תהליך בן 4 שלבים:

  • בשלב הראשון נדמה לנו שאנו בחופשה, אבל זה בדרך כלל לא נמשך מעבר לשנה או שנתיים.
  • בשלב השני אנו מאבדים חלק ניכר מהדברים שעזרו לנו להרגיש שייכים או היותנו חלק ממשהו.
  • בשלב השלישי אנו מתנסים בדברים חדשים במטרה למצוא מחדש את המשמעות בחיינו.
  • בשלב הרביעי אנו ממציאים ומוצאים את עצמנו מחדש.

אם לא מתאפשר לכם להמשיך במקום העבודה שלכם לאחר גיל מסוים, ואם אתם נתקלים בסירוב להעסיק אתכם במשרות חדשות – יש דרכים נוספים להישאר פעילים ומעורבים בצורה שתיתן לכם משמעות. לדוגמה – סיוע לאחרים הוא אחד הדרכים היעילות ביותר לחוות מחדש את הצורך בכישורים וביכולות שלכם.

הכול תלוי בכם וברצון שלכם להמשיך להיות פעילים ולתרום מיכולותיכם, ניסיונכם וכישוריכם.

להרחבה: כך תסחטו את תפוז הפרישה עד תום

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

לרישום לתאגיד

מלאו את הפרטים הבאים לקבלת סיוע ברישום לתאגיד

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!
זמנית השירות אינו זמין.
ניתן לרכוש ייעוצים תחשיביים וגמרי חשבון.