התאגידים בהעסקת עובד זר בסיעוד

התאגידים בהעסקת עובד זר בסיעוד

מהו תאגיד עובדים זרים? ומה תפקידו בעצם?

לא ניתן להעסיק עובד זר בישראל על פי חוק ללא רישום בתאגיד ושיוך ההיתר לבעליו. לפי החוק, עבור ההשמה משלמים 2000 ש"ח חד פעמי, וכן דמי מנוי חודשיים של 70 ש"ח מדי חודש.

התאגיד הינו אחד מנותני השירותים בהעסקת עובד זר – התאגיד מבצע את ההשמה ושיוך ההיתר של העובד למעסיק. התאגידים מהווים צינור המחבר בין העובדים לבין המעסיקים, אך הם אינם המעסיקים של העובדים. המשפחות וחברות הסיעוד הם המעסיקים של העובדים, ולכן מחובתם להתעדכן בחוקי עבודה ולפעול לפיהם.

התאגיד מחויב בנוהל משרד הכלכלה לדאוג לרישום העובד ולחוקיות העסקתו. עבור אחריות זו התאגיד גובה סכום כסף עבור כל השמה, גם כאשר המעסיק מביא עימו את העובד, וגם כאשר מתבצעת החלפת עובדים דרך אותו תאגיד. ניתן לנהל משא ומתן לגבי דמי ההשמה המשולמים באופן חד פעמי – כל מקרה נבחן לגופו.

מידע נוסף אודות תפקידי התאגיד/לשכה פרטית, כולל נוהל העסקת עובדים זרים ממשרד הכלכלה >

עובד זר הגיש תביעה כנגד התאגיד בדרישה לתשלום זכויותיו, ועתירתו נשללה מאחר ולא חלים יחסי עובד מעביד בין העובד לתאגיד – כל הפרטים

האם לתאגיד יש מחוייבות כלפי המשפחה במציאת מחליפה בזמן חופשת הלידה?

לתאגיד אין מחוייבות למציאת עובדת מחליפה, והאחריות מוטלת על המשפחה. ניתן להיעזר בעובדת עצמה, חברות סיעוד ותאגידים נוספים באזור מגוריכם.

 

האם תאגיד השמה יכול לחייב אותי להשתמש בחוזה שלו? האם אני יכולה להביא חוזה של תאגיד אחר?

בהיעדר פרטים, כל עוד החוזה הינו ברוח החוק אין מניעה להשתמש בו ולהחתים את העובדת. החוק מחייב חתימה על חוזה בין מעסיק לעובד, אך אינו מתייחס לחוזה של התאגיד או כל חוזה אחר. כדאי להתייעץ עם עורך דין לקבלת החלטה. קראו את המדריך למעסיק >

העסקנו עובדת חדשה ושילמנו 2000 ש"ח דמי השמה. לאחר 3 חודשי העסקה נפטרה המעסיקה; האם נוכל לקבל החזר יחסי מהתאגיד של דמי ההשמה ששולמו?

לצערי הרב התשובה היא לא. התאגיד מחזיר את החלק היחסי רק במקרים בהם העובד פוטר או התפטר שלא בגלל פטירת מעסי, או העברת המעסיק לבית אבות.

שילמתי עבור עובד חדש לפני שנה דמי השמה 1,800 ש"ח. עברה שנה; האם אני צריך לשלם שוב עבור אותו עובד 1,800 ש"ח?

דמי ההשמה משולמים באופן חד פעמי, וכל עוד ממשיכים להעסיק את העובד אין צורך בתשלום דמי השמה נוספים. דמי התאגיד המשולמים מידי חודש הם התשלום היחידי אותו הנך מחויב לשלם באופן שוטף.

העובדת התפטרה; האם אוכל לייבא עובדת חדשה מחו"ל?

מטופל שמבקש להזמין מחו"ל עובד חלופי במקום עובד שעזב, נדרש לעמוד באחד התנאים הבאים:

1. העובד הזר הקודם מועסק כדין על ידי מטופל אחר והרישום למטופל החדש נרשם ואושר בלשכות הרשות האזוריות.

2. העובד הזר הקודם יצא מן הארץ ללא אשרת כניסה חוזרת לישראל ויציאתו מעודכנת במערכת "אביב".

3. חלפה שנה מאז עזב העובד הזר הקודם את המטופל. במקרים בהם טרם חלפה שנה כאמור, הבקשה תוגש בלשכת מנהל האוכלוסין ותועבר לטיפול דסק אשרות רלוונטי במטה הרשות, אשר ישקול העברת הבקשה לוועדת חריגים לעניין זה.

4. חלפו מעל 51 חודשים מיום כניסת העובד הקודם לראשונה לישראל.

5. העובד הזר הקודם קיבל מעמד אחר בישראל בעקבות בקשה להכרה בו כבן זוג של תושב או אזרח.

תשלום השמת עובד זר לתאגיד: אם העו"ז עזב והפר חוזה העסקה האם ניתן לקזז את דמי ההשמה מהעו"ז או מהתאגיד?

דמי ההשמה משולמים על ידי המעסיק לצורך שיוך היתר העסקה לעובד ספציפי. ניתן לפנות לתאגיד לקבל החזר כספי יחסי בתנאים מגבילים, וזה נתון למשא ומתן בינכם לבין התאגיד – לעובד אין צד בכך.

בתום לב אנו מעסיקים את העובדת כבר 3 חודשים ללא רישומה בתאגיד, ויוצא כי העובדת אינה רשומה בתאגיד כבר 7 חודשים. התאגידים אליהם פנינו מסרבים לקלוט את העובדת - מה ניתן לעשות?
לא ניתן להעסיק עובד זר כחוק ללא רישומו בתאגיד. בבדיקה מורחבת נמצא כי מאחר והעובדת לא הייתה רשומה בתאגיד 7 חודשים, אכן תיתקלו בסירוב מצד תאגידים רבים, אם לא כולם.
להמשך בירור עליכם להפנות את העובדת למשרד הפנים, ענף סיעוד – מרכז לשכות בסיעוד.
האם התאגידים אמורים ליידע את המעסיק בדבר שינויים ברכיבי שכר?

התאגיד אינו מעסיק את העובד בפועל, אלא הינו רק המתווך בין בעל ההיתר לעובד – מאחר ואלו הנחיות החוק במדינתנו. לכן, בהיותו מתווך ולא מעסיק בפועל, אין זאת מאחריותו להתעדכן בשכר העובד או בחוקי עבודה.

חברת סיעוד לעומת זאת, באם הנכם קשורים באחת, מהווה מעסיקה כמו בעל ההיתר – ולכן מתעדכנת בחוקי עבודה ומעדכנת את כלל לקוחותיה. יעשה נכון התאגיד אם ייוודע לו שינוי כלשהו ויעדכן את לקוחותיו, אך אינו מחויב בכך.

האם אפשר לבטל/להקפיא יבוא עובדת זרה? האם הביטול עולה כסף? האם אני צריכה לשלם לחברת ההשמה שהביאה את המטפלת?

בבדיקה מול המומחים שלנו התקבלה התשובה כי אם טרם הגיעה העובדת לארץ, הרי שניתן לבטל את היבוא ואין מקום לחיוב מצד חברת ההשמה.

אם כבר הגיעה העובדת לארץ ואינכם מעוניינים בהשמתה, ידוע לנו כי ניתן לחתום על ויתור מול החברה שתמצא לעובדת משפחה חדשה, והמשפחה שתעסיק אותה בפועל תחוייב בתשלום דמי ההשמה.

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

יש לכם שאלה?

צוות המומחים שלנו כאן כדי לתת לכם מענה מקצועי ללא עלות.

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!