חופשה ללא תשלום (חל"ת)

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

חופשה ללא תשלום לבקשת העובד, היא למעשה השעיית החוזה בין הצדדים, קרי יחסי עובד-מעביד ממשיכים להתקיים אך הזכויות והחובות של הצדדים מושעים למשך החופשה.

כעקרון החוק מאפשר לעובד ומעביד להתנות ולהסכים על תנאי צבירת הזכויות בזמן החופשה ללא תשלום.

עם זאת, סעיף 10(3) לתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), התשכ"ד-1964, קובע כי חל"ת של למעלה מ-14 ימים לשנת עבודה, שניתנה לעובד בהסכמתו של המעביד לא תובא במניין הימים לענין קביעת סכום פיצויי הפיטורים. מן הכלל אל הפרט, יש לחשב את פיצויי הפיטורים עד ליום ה-15 בו יצא העובד לחל"ת.

 הודעה מוקדמת

באשר לדמי הודעה מוקדמת, חוק הודעה מוקדמת שותק באשר לזכאותו של עובד לדמי הודעה מוקדמת בעת פטירתו של מעסיק.

עיקרה של מטרת החוק הינה תשלום הודעה מוקדמת שאמורה לתת לעובד שמעסיקו נפטר והוא לא צפה זאת, שהות מספקת ואורך רוח כלכלי למצוא עבודה חדשה.

פסיקת בית הדין שללה זכאות זו, אך ורק שהוכח לבית הדין שאין צורך להגשים מטרה זו, למשל כאשר העובד מוצא עבודה חדשה מיידית עם פטירתו של המעסיק.

מאחר והעובד הינו למעלה מ-51 חודשים בארץ, והמעסיק שנפטר הינו מעסיקו האחרון, כך שממילא לא יכל למצוא עבודה נוספת, נראה כי מטרת החוק אינה מתמלאת, אך שוב מאחר ואין הנחיות הנגזרות מהוראות הדין והחוק, אינני יכול לתת קביעה ברורה.אמליץ להסביר זאת לעובד וכן להחתימו על כתב ויתור טענות בעת גמר החשבון ותשלום כל זכויותיו הסוציאליות.

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

גמלת סיעוד למקבלי רנטות

חדש!!! גמלה חודשית ליוצאי  רומניה, לוב, תוניס, בולגריה ומזרח אירופה: גמלה חודשית לכל החיים ליוצאי רומניה, לוב, תוניסיה, בולגריה ושאר יוצאי מזרח אירופה ממשרד האוצר בישראל

קרא עוד >

משרת אמון ,מהי?

עודכן לאחרונה 19/07/21 משרת אמון, מהי?     בג"ץ, בהרכב של 7 שופטים הגדיר את משרת הסיעוד כמשרת אמון. המשמעות של זה הינה נוכחות 24 שעות

קרא עוד >

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!