עלות ראלית להעסקת עובד זר

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

כמה עולה להעסיק עובד זר?

השכר הבסיסי נכון להיום הינו 5,300 ש"ח ברוטו לפי שכר מינימום על פי חוק. בפועל, במקרים לא מעטים, העובדים דורשים שכר גבוה יותר, וזאת ללא שכר עבודה בסופי שבוע וחג שעומד נכון להיום על 361.68 ש"ח לכל סופ"ש וחג.

דרישת שכר גבוה יותר מצד העובד נובעת מהעובדה כי ההיצע נמוך מהביקוש. העלות החודשית הממוצעת של התשלומים הנוספים והתנאים הסוציאליים, נכון להיום על בסיס שכר מינימום של 5,300 ש"ח, הינם תוספת של כ- 25% על השכר.

בהנחיות הנוהל ניתן מהשכר הנ"ל לקזז עד כ-25% בעבור כלכלה, ביטוחים, מגורים ועוד – מותנה באזור המגורים.

אבל במציאות, בשל הביקוש הרב וההיצע הנמוך הניכויים המותרים לרוב לא מיושמים בשטח  והמשפחה מקזזת רק חלק מהניכויים המותרים. במקרי העסקה לא מועטים העובדים דורשים ומקבלים 5,300 ש"ח נטו.

במידה ויש לכם זכאות לחוק סיעוד, ובחרתם בגמלה בשירותים ולא בכסף, לעובד/ת שלכם יש למעשה שני מעסיקים – המשפחה וחברת הסיעוד. חברת הסיעוד משתתפת בתשלום עבור התנאים הסוציאליים על חלקה בהעסקה, לפי השעות במסגרת חוק סיעוד.

אם בחרתם בגמלה בכסף, הכספים עבור שכר העובד (כולל התנאים הסוציאליים בחישוב יחסי) ייכנסו ישירות לחשבון הבנק של בעל ההיתר מדי חודש.

פדיון ימי חופשה

חשוב לדעת כי אין לשלם לעובד/ת או למטפל/ת פדיון ימי חופשה במתווה חודשי בתוך השכר, או מדי שנה, אלא רק בתשלום מרוכז בסיום יחסי עובד-מעביד. מעסיק אשר יישלם פדיון ימי חופשה במהלך העסקה ולא בסופה, מסתכן ועלול לשלם כפול במקרה של תביעה, מאחר וזה מנוגד לתכלית החוק.

בין אם יממש העובד או יפדה בכסף בסיום העסקה, החישוב דומה: ב-5 שנים הראשונות הזכאות היא ל-14 ימי חופשה בפדיון של 212 ש"ח ליום (לפי שכר חודשי של 5,300 ש"ח) – סה"כ 2,968 ש"ח שהם 247.3 ש"ח לחודש.

דמי הבראה

בתום השנה הראשונה הזכאות היא ל-5 ימי הבראה בשווי של 382 ש"ח ליום – סה"כ 1,910 ש"ח שהם 159 ש"ח לחודש. חשוב לדעת כי הבראה הוא הרכיב היחידי אותו ניתן לשלם במתווה חודשי לעובד.

עבודה בסופי שבוע

התשלום בעבור עבודה בסופ"ש הינה 361.68 ש"ח ליום כפול 4.3 שבועות בחודש, סה"כ 1,555.2 ש"ח לחודש בממוצע. נהוג לתת לעובד מקדמות לשכר מדי שבוע – 100 ש"ח אשר הינם חלק מהשכר ולא תוספת לו.

עבודה בימי חג

התשלום עבור ימי חג זהה לעבודה בשבת: 361.68 ש"ח כפול 9 ימי חג – סה"כ 3,255 ש"ח שהם 271.25 ש"ח לחודש.

הפרשות לפנסיה ופיצויים מצד המעסיק

כיום חובה להפריש 6.5% מהשכר בעבור פנסיה ו-6% בעבור רכיב הפיצויים בגמל; כלומר 12.5% משכר הברוטו – 662.5 ש"ח מדי חודש.

ביטוח לאומי

2% מהשכר – 100 ש"ח מדי חודש (בתשלום שכר של מעל 5,500 ש"ח לבעל ההיתר).

ביטוח בריאות

תלוי בגובה התשלום בעבור הביטוח, נהוג לקזז משכר העובד מחצית מהסכום עד לתקרה של 143.24 ש"ח.

עובד מחליף – בדרך כלל גובה שכר גבוה יותר מהעובד הקבוע; נתון לשינויים.

דמי מחלת עובד

לפי חוק, עובד זר זכאי לדמי מחלה של 1.5 ימים בחודש. התשלום בעבור ימי המחלה הוא החל מהיום השני למחלה, וכתנאי להצגת אישור רפואי. בעבור ימי המחלה השני והשלישי הם זכאים לקבל 50% מסך שכרם היומי.

בעבור כל אחד מימי המחלה הבאים – 100% עד לתקרה של 90 יום (מותנה בוותק).

בנוסף יש לשלם דמי תאגיד חודשיים בסך 70 ש"ח מדי חודש, וזאת יחד עם 2,000 ש"ח דמי השמה חד פעמיים.

לסיכום

בשל המציאות בה הביקוש עולה על ההיצע, נוצר מצב בו העובדים מכתיבים בפועל את דרישותיהם לקבל שכר גבוה יותר שמגיע היום ל-5,000-5,500 ש"ח נטו, ועבור עבודה בשבת וחג 361.68 ש"ח – כך שהעלות מגיעה ל-6,500-7,000 ש"ח בחודש נטו. כמובן שיש להוסיף לכך גם את התנאים הסוציאליים – תוספת של 25% לדמי חופשה, הבראה, מחלה, גמל ופיצויים.


תשלומים נוספים:
עלות היתר העסקה מוטלת על המעסיק ואינה מקוזזת משכר העובד, ועומדת כיום על 300 ש"ח. ייתכן ותצטרכו לערוך מבחן הערכת תלות, כשהאגרה כיום הינה 290 ש"ח. בעבור חידוש הוויזה שיפוג תוקפה תצטרכו לשלם 175 ש"ח. בנוסף ישנם דמי תאגיד כפי שצוין לעיל.

נזכיר כי ניתן לבחור בגמלה בכסף ישירות לחשבון הבנק, או לחלופין גמלה בשירותים דרך חברת סיעוד המעסיקה את העובד/ת. חברת הסיעוד נוטלת חלק בתשלום גם בעת מחלת העובד או נסיעתו לחו"ל, ומשתתפת בתשלום התנאים הסוציאליים.

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

עוד כתבות בנושא

יש לכם שאלה?

כתבו לנו וצוות המומחים שלנו יחזיר לכם תשובה בהקדם, ללא עלות!